10 maja 2020

Spożywanie leków a picie kawy

By Atalanta

Już od dawna wiadomo, że kawa należy do zdrowych napojów i może pochwalić się wieloma zaletami, do których należą nie tylko smak czy doskonały aromat. Kochana jest na całym świecie, a jej popularność wciąż rośnie.

Lepiej nie ryzykuj

Pomimo tego, że kawa ma wiele właściwości zdrowotnych, to niektóre osoby powinny na nią uważać. Mowa tu szczególnie o tych, którzy mają problemy z nadciśnieniem, padaczką, przeszli zawał, udar czy dolegają im choroby serca lub krążenia. Mimo że u połowy ludzi po trzech dniach picia kawy wyrabia się tolerancja na kofeinę i ciśnienie przestaje wzrastać, to powód jest również inny. Mianowicie kofeina reaguje z niektórymi substancjami zawartymi w lekach.

Czytaj etykiety lub poradź się lekarza

Niektóre źródła podają, że wystarczy kilkugodzinny odstęp pomiędzy piciem kawy, a zażywaniem leków. Jednak sprawdzi się, to w nie wszystkich rodzajach farmaceutyków. Jeśli chcesz wiedzieć, czy leki, które przyjmujesz mogą kolidować z kofeiną – przeczytaj ulotkę. Często takie informacje są podawane. Jeśli jednak ich nie ma, najlepiej spytać lekarza o opinię. Kofeina może bowiem wzmacniać lub osłabiać działanie niektórych substancji, co może się źle skończyć dla osoby przyjmującej leki.

Gdzie jeszcze jest kofeina?

Wydaje się, że wypicie jednej kawy nie zaszkodzi, bo to mała dawka kofeiny. Jednak jeśli w grę wchodzi zarówno kawa cappuccino, jak i czarna lub zielona herbata, to wtedy mamy kumulację kofeiny. Zawierają ją także napoje energetyczne oraz cola.