16 kwietnia 2020

Nadciśnienie a picie kawy

By Atalanta

Kawa cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Pita jest praktycznie przy każdej okazji i pod każdą postacią. Zarówno w kawiarniach, jak i na półkach sklepowych do wyboru mamy ogromne ilości kaw różnego pochodzenia, o innym smaku, ilości goryczki, kwasowości czy stopniu palenia. Możemy wypić kawę turecką, włoską, angielską, z mlekiem, bitą śmietaną i we wszelkich kombinacjach. Ceniona jest ona za smak oraz kofeinę, która ma działanie przede wszystkim pobudzające. Jednak okazuje się, że nie każdy na kawę może sobie pozwolić. Najczęściej przed piciem kawy, przestrzegane są osoby o wysokim ciśnieniu tętniczym.

Niebezpieczna kofeina?

Co ciekawe przed piciem kawy przestrzegane są nie tylko osoby z wysokim ciśnieniem, ale także chorobami serca. Może ona wywoływać również udar mózgu. Napój ten zwiększa także stężenie cholesterolu w krwi. Jednak ostatnia dolegliwość nie dotyczy kaw parzonych w ekspresie, gdyż związki powodujące wzrost cholesterolu zatrzymywane są przez filtry do ekspresów. Picia kawy powinni unikać także cukrzycy.

Nie cały czas

Okazuje się, że kawa nie podnosi ciśnienia przez cały czas. Gdyby tak było, każdy kolejny kubek kawy, podnosiłby ciśnienie coraz bardziej i osoby pijące kaw latami, nie miałyby szans na przeżycie z tak ogromnym ciśnieniem krwi. Kawa podnosi ciśnienie przez pierwsze 3-4 dni picia. Po tym czasie ciśnienie się stabilizuje, gdyż rozwija się tolerancja na ten napój. Należy jednak uważać, gdyż dotyczy to nie wszystkich osób i niektórzy nie powinni pić kawy wcale.

Co zawiera kofeinę?

Z racji, że wiadomo, iż ciśnienie podnosi nie sama kawa, a zawarta w niej kofeina, należy także unikać innych napojów, które ją posiadają. Do takowych należy herbata czarna, herbata zielona, kawa cappuccino, napoje energetyczne, coca-cola. Uważaj także na tabletki odchudzające, ponieważ zwykle zawierają one kofeinę. Aby uniknąć komplikacji zdrowotnych, warto czytać etykiety kupowanych produktów. Na niektórych opakowaniach zapisane jest, że zawarta jest w składzie kofeina.