20 kwietnia 2020

Kawa o poranku – kiedy należy ją pić?

By Atalanta

Wstawanie rano dla większości ludzi jest męczące. Muszą się zmuszać, żeby wysunąć stopę z ciepłej pościeli i opuścić miękkie łóżko. Wczesne wstawanie dokucza jednak nie tylko w ziemie, kiedy na worze jest ciemno i zimno, ale także w lecie. Dlatego też zdecydowana większość ludzi, którzy muszą wstać rano, piją poranną kawę. Najczęściej jest to filiżanka po przebudzeniu, żeby pobudzić organizm i „zachęcić” się do pójścia do pracy.

Pierwsza kawa

Wydawać by się mogło, że za słowem „wczesne wstawanie” kryją się godziny typu szósta czy siódma rano. Tymczasem większość ludzi wstaje ok. Ósmej lub dziewiątej – co okazuje się być wczesnymi godzinami. O tej porze sięgają też zwykle po kawę. Natura jednak doskonale zaprogramowała nasz organizm, dlatego po przebudzeniu, sami wydzielamy „naturalną kawę”. Mowa tutaj o kortyzolu. Jego ilość po przebudzeniu się podnosi się o połowę. Dlatego nie warto wtedy sięgać po kawę.

Pozwól działać naturze

Jeśli połączymy kortyzol z kofeiną, to powstaje mieszanka wybuchowa, jednak nie w dobrym tego słowa znaczeniu. W tym starciu wygrywa kortyzol, który doskonale radzi sobie z kofeiną – osłabiając jej wpływ na nasz organizm. Sprawia to, że organizm się uodparnia na kofeinę, czego wynikiem jest konieczność dostarczania jej w coraz większej dawce. Jeśli chcesz podtrzymać tradycje, to sięgnij po zastępnik kawy z rana, jak np. Po zbożową czy cykorię. Kawa cappuccino nie sprawdzi się tutaj najlepiej, ponieważ też zawiera kofeinę, z czego wielu ludzie nie zdaje obie sprawy.

Kiedy więc pić?

Żeby wiedzieć, kiedy sięgnięcie po kawę, będzie najkorzystniejsze, warto znać godziny w ciągu dnia, kiedy w organizmie jest wyrzut kortyzolu. Dzięki temu, w pełni wykorzystamy potencjał kofeiny, bez zbędnego uzależniania się od niej. Wzrost poziomu kortyzolu następuje w godzinach porannych od 8 do 9. W godzinach południowych od 12 do 13 oraz wieczornych od 17.30 do 18.30. W tym czasie nasz organizm jest naturalnie pobudzany. Po kawę dobrze jest sięgnąć w godzinach od 9 do 12 oraz od 13 do 17.