5 kwietnia 2020

Dlaczego po kawie boli głowa?

By Atalanta

Wyobrażasz sobie zjeść ciasto bez kawy czy wizytę gości bez zaparzania tego napoju? Większość osób sobie nie wyobraża. Kawę pije się bowiem na śniadanie po przebudzeniu, na lunch do ciasta, do poobiedniego deseru czy też przy wizycie gości. Ciężko znaleźć w Polsce dom, gdzie nie byłoby kawy. Kochana jest ona nie tylko za swój niepowtarzalny smak oraz aromat unoszący się w powietrzu podczas zaparzania. Napój ten ceniony jest przede wszystkim za kofeinę, która ma działanie pobudzające, co w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebne. Jednak nie każdy dobrze toleruje kawę, w zależności od jej ilości.

Kiedy dopada migrena

Część osób po spożyciu kawy zauważa niepokojącą dolegliwość, jaką jest ból głowy. Najczęściej są to bóle migrenowe, przy których pojawia się: światłowstręt, zmiany nastroju, halucynacje, nadwrażliwość na dźwięki czy nudności. Każdy, kto chociaż raz miał migrenę, zdaje sobie sprawę, jak uciążliwa jest to dolegliwość. Skąd bierze się ona po wypiciu kawy? Winowajcą jest tutaj oczywiście kofeina. Komu grozi ból głowy po spożyciu kofeiny? Przede wszystkim osobom, które jej zdecydowanie nadużywają, są uczulone na kofeinę lub nadwrażliwe na nią.

Mieszanka wybuchowa

Należy pamiętać o tym, że im większy miks kofeiny różnego pochodzenia zrobimy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy. Dlatego łączenie, kawy z napojem energetycznym, colą itp. Jest bardzo złym pomysłem. Dodatkowo zwróć uwagę kiedy pojawia się drżenie rąk, przyśpieszone bicie serca, nerwowość czy roztargnienie. Oznacza to, że przekroczona została dawka kofeiny służąca zdrowiu. Ważne jest, że kawa cappuccino, także zawiera kofeinę.

Jak tego unikać?

Jeśli chcesz zapobiegać bólom głowy w przyszłości spowodowanym kofeiną, warto przede wszystkim zmniejszyć jej ilość w diecie na co dzień. Kolejnym sposobem jest uregulowanie spożywanej dawki kofeiny do określonej dziennie. Pamiętaj, żeby w ciągu dnia dobrze nawadniać organizm, spędzać czas na świeżym powietrzu oraz dobrze się wysypiać co wyreguluje naturalnie ciśnienie.