30 marca 2020

Czy wolno pić kawę w ciąży?

By Atalanta

Oczekiwanie na maluszka, to wspaniały czas. Rodzice nie mogą się doczekać, aż ich pociecha przyjdzie na świat, przygotowują się pod względem finansowym, dokształcają się oraz kupują niezbędne przybory i akcesoria dla maluszka. Jednak oprócz tego, konieczne jest także dokształcanie się pod względem diety przyszłej mamy, aby maluszek urodził się silny i zdrowy. Najczęstszym pytaniem przyszłych mam jest to, czy można w ciąży pić kawę.

Kofeina nie dla maluszka

Większość ludzi cywilizowanym świecie spożywa codziennie kawę. Dlatego będąc w ciąży, niekiedy trudno pozbyć się tego nawyku. Pytanie jednak, czy jest to konieczne? Okazuje się, że najlepiej w czasie ciąży z kawy zrezygnować. Jak wiesz, wszystko, co zjadasz, dzielisz z maluszkiem. Każdy pokarm trafia do dziecka przez pępowinę – także kawa. Jednak sama kawa nie jest problemem, a zawarta w niej kofeina, która nie nadaje się do spożycia dla dziecka. Z pewnością nie podawałabyś kawy noworodkowi do picia, nie częstuj więc nią dziecka w brzuchu, którego organy nie są na tyle wykształcone, żeby poradzić sobie z metabolizmem kofeiny. Pamiętaj, ze kofeinę posiada także kawa cappuccino, czarna i zielona herbata, coca-cola oraz napoje energetyczne.

Czym zastąpić kawę?

Jeśli bardzo lubisz kawę i trudno będzie Ci zrezygnować z tego napoju, to jedynym sposobem jest zastąpienie go czymś innym. Imitacją kawy mogą być te zbożowe. Doskonale sprawdzi się również cykoria. Co do zwykłych herbat, to najlepiej zamienić je na owocowe lub rooibos. Warto także wprowadzić świeże soki owocowe lub warzywne.

Im wcześniej, tym lepiej

Pamiętaj o tym, że po odstawieniu kofeiny mogą występować przez jakiś czas bóle głowy. U niektórych trwa to tydzień, zaś u innych 2 dni. Możesz być także śpiąca, bez energii i zmęczona przez ten czas. Dlatego warto uczyć się odstawiać kawę już w czasie planowania ciąży. Dzięki temu, w czasie, kiedy maluszek znajdzie się już w brzuchu, nie będziesz pić kawy, ani żadnych napojów z kofeiną, które mogłyby zaszkodzić dziecku.