4 lipca 2020

Czy kawa rozpuszczalna jest niezdrowa?

By Atalanta

Chcesz się zdrowo odżywiać i prowadzić aktywny tryb życia? Tak jak z aktywnością problemu nie będzie nawet jeśli mieszkasz w mieście, tak że zdrowym odżywianiem bywa różnie. Zarówno mieszkając na wsi jak i w mieście mamy do wyboru przeróżnego rodzaju aktywności od jazdy, rowerem, poprzez bieganie, siłownię, zajęcia fitness, jogę itp. Jednak znalezienie w sobie chęci na sięgnięcie po warzywa zamiast pizzę jest niezwykle trudne.

Ogromne ilości kawy

Z racji, że trzeba, że wszystkim zdążyć, popracować, pouczyć się, zaprowadzić dzieci do szkoły, zrobić śniadanie, obiad, zaliczyć nadgodziny w pracy i mnóstwo innych rzeczy, nie bardzo mamy czas na zwracanie uwagi na to, co wkładamy do ust. Wiąże się to także z ogromną ilością wypijanych kaw. Bez względu na to czy jest to espresso, kawa z mlekiem i cukrem czy kawa cappuccino, pochłaniane są one w ogromnej ilości. Co prawda, kofeina pozytywnie działa na organizm, ale wyłącznie w małej dawce. Dlatego zdrowotnie będą działać 2 filiżanki kawy, a degradacyjne – 4 lub 5.

Co z rozpuszczalną?

Ci, którzy piją kawę rozpuszczalną, bronią się argumentacją typu “ale zawiera mniej kofeiny”. Rzeczywiście tak jest. Jest to kawa delikatna bez goryczki czy wyczuwalnej kwasowiści – jak w przypadku kawy mielonej. Ma ona jednak złą sławę i powszechnie nie jest uważana za zdrową. Co prawda jedna filiżanka nikomu nie zaszkodzi. Należy jednak pamiętać, że pomimo mniejszej dawki kofeiny, wszystko w nadmiarze szkodzi i nie należy przesadzać.